strona główna Aktualności Pracownicy poszukiwani w Niemczech

Aktualności

Picart Personal - Pracownicy poszukiwani w Niemczech

26.08.2011

Pracownicy poszukiwani w Niemczech

Niemcy poszukują przede wszystkim specjalistów. Na chwilę obecną zachodni sąsiedzi potrzebują 41 tys. informatyków, i aż 68 tys. inżynierów. Bez problemu pracę znajdzie również lekarz - czeka na nich ponad 4 tys. ofert pracy. Gospodarka niemiecka stale się rozwija i zapotrzebowanie na pracowników będzie rosnąć. Niemiecki Instytut Badań nad Rynkiem Pracy szacuje, że na rynku brakuje 3 mln pracowników. Według badania Antal Global Snapshot 31% pracodawców niemieckich planuje zatrudnienie specjalistów i menedżerów pod koniec I i w II kwartale. W Niemczech brakuje głównie inżynierów w budownictwie maszyn i pojazdów, elektro-inżynierów.

W 2009 roku inżynier musiał wysłać średnio 15 aplikacji do pracy, aby zostać zatrudnionym. W roku 2010 było to już tylko 5-6 aplikacji. Przez brak wysoko wykwalifikowanych specjalistów niemiecka gospodarka straciła w roku 2010 ponad 3 300 mln euro.

Czy Niemcy skuszą polskich inżynierów? Proponowane stawki często przewyższają przynajmniej dwukrotnie polskie wynagrodzenia. Z obserwacji firmy Antal International wynika, że przykładowo kontraktowy programista JAVA może liczyć w Niemczech na zarobek rzędu 50-80 euro/godz. W przypadku takiej współpracy w Polsce stawki są podobne, ale w polskiej walucie. Na decyzję o wyjeździe wpływają też koszty utrzymania, które są nieznacznie wyższe w Niemczech.

Polski rynek pracy również rozwija się niezwykle dynamicznie, rosną wynagrodzenia, szczególnie dla specjalistów poszukiwanych również w Niemczech.
Poziom wynagrodzeń personelu wykwalifikowanego jednak w dalszym ciągu pozostaje atrakcyjny w Niemczech. Poza tym ze względu na położenie naszego sąsiada podjecie decyzji do zmiany miejsca zamieszkania jest zdecydowanie łatwiejsze niż w przypadku Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Jedyną barierą stanowić może znajomość języka niemieckiego.

Zbieracze szparagów stale cenni

Tendencja zatrudnienia niewykwalifikowanych pracowników i specjalistów niższego szczebla będzie się utrzymywać na podobnym poziomie. Do najbardziej poszukiwanych zawodów wedle niemieckich urzędów pracy należy: wulkanizator, tokarz, operator frezarki, spawacz, instalator wentylacji, mechanik maszyn rolniczych, elektryk/ monter, lakiernik pojazdów i samochodów, pielęgniarka i ratownik wodny. Sezonowo bardzo poszukiwani są pracownicy sektora rolniczego.

Podobnie jak w przypadku rynku specjalistycznego barierą w podjęciu pracy w Niemczech niejednokrotnie jest bariera językowa. Kłopot ze znalezieniem zatrudnienia będą miały też osoby, które nie posiadają kwalifikacji pożądanych przez Niemców - taki wyjazd będzie dla nich nieopłacalny jeśli weźmiemy pod uwagę wyższy koszt życia w Niemczech.

Źródło: Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

powrót